Masaż lodem ciała lub twarzy :
To metod krioterapii, a swoją popularność zyskał w XXI wieku.Początkowo stosowany był podczas masaży sportowych. Podczas wysiłku fizycznego w ciele dochodzi do powstania lokalnych procesów zapalnych oraz mikrourazów. Masaż LODEM pomaga uśmierzyć ból i przyspieszyć proces regeneracji mięśni. Jednak nie trzeba być sportowcem, aby wypróbować taki zabieg. Po wcześniejszej konsultacji oraz wykluczeniu przeciwwskazań masaż może być wykonywany u każdego.
Pozytywny wpływ masażu lodem odbywa się na dwóch etapach.
- W pierwszym, początkowym naczynia krwionośne obkurczają się, co powoduje obniżenie przepływu krwi.
- Druga faza, polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, a co z a tym idzie przyspieszeniu ukrwienia, zwiększeniu metabolizmu komórkowego i szybszemu usuwaniu toksyn.
Właściwości zimnego masażu:
- Wspiera terapię antycellulitową,
- Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
- zmniejsza obrzęki,
- Usprawnia pracę układu krwionośnego,
- Obniża napięcie mięśniowe i regeneruje mięśnie,
- Zwiększa odporność,
- Poprawia elastyczność i koloryt skóry,
Masaż twarzy lodem
Masaż LODEM można wykonywać również na twarzy. Podobnie jak na pozostałych częściach ciała - zabieg pobudzi mikrokrążenie, poprawi dotlenienie i odżywienie komórek, zadziała rozjaśniająco i pomoże w redukcji obrzęków. Wspomagam się lodem podczas zabiegu face lift up, tkanki w trakcie masażu bardzo się nagrzewają. Masaż lodem doskonale redukuje stan silnego rozgrzania i przynosi ulgę.
Masaż lodem działaja na polepszenie mikrokrążenia, poprawia wygląd skóry. Zimno wywołuje naprzemienne skurcze i rozkurcze naczyń krwionośnych, uzyskujemy dotlenienie komórek. Proces ten polepsza oddychanie komórkowe, odżywienie skóry, skuteczniejsze odprowadza toksyny, zwalcza nadmiar wolnych rodników oraz wzmocnienia włókna kolagenowe i elastyne. Skóra szybciej się regeneruje, zmniejszają się obrzęki.
WSKAZÓWKA
Zimny masaż można wykonywać również samodzielnie w domu wykorzystując do tego kostki lodu lub kule do zimnego masażu. Taki zabieg świetnie sprawdzi się rano, gdy chcemy pozbyć się opuchlizny z twarzy.
Należy pamiętać, że masaż musi być przyjemny. Jeśli decydujemy się na kostki lodu, można zawinąć je w chusteczkę i dopiero wtedy wykonywać masaż. Skórę masujemy od wewnątrz do zewnątrz twarzy oraz w górę. Dzięki temu poprawiamy przepływ krwi i limfy, pozbywamy się opuchlizny oraz działamy liftingująco.
Antycellulitowy masaż lodem
Wskazaniem do wykonywania masażu lodem jest również cellulit. Stymulacja mikrokrążenia umożliwia resorpcję nadmiernej ilości płynu z przestrzeni międzykomórkowej do naczyń. Masaż lodem powoduje naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń włosowatych. Dzięki czemu poprawia się metabolizm komórek tłuszczowych, a w rezultacie dochodzi do zmniejszenia cellulitu. Zimny masaż świetnie sprawdzi się w regeneracji sportowców, a także w chorobach zwyrodnieniowych, reumatoidalnych oraz dyskopatii. Oprócz właściwości leczniczych, masaż lodem świetnie sprawdzi się podczas terapii mających na celu poprawę wyglądu skóry, redukcję tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, a także wzmocnienie naczyń krwionośnych. Warunek jest jeden - masaż musi być wykonywany regularnie. Warto również pamiętać, że sam zabieg nie spowoduje utraty kilogramów, najważniejsze są dieta oraz wysiłek fizyczny. Zabieg może być wykonywany u osób ze skłonnością do pojawiania się teleangiektazji, jednak należy zachować ostrożność. Masaż nie powinien być zbyt długi, nie należy go również wykonywać na rozgrzaną skórę (gwałtowne różnice temperatur mogą spowodować pękanie naczynek). Stosowany regularnie działa jak delikatna gimnastyka dla naczyń krwionośnych, dzięki czemu uelastycznia je i zapobiega pękaniu.
Przeciwskazania:
- Ostre stany zapalne w organizmie,
- Przeziębienie, podwyższona temperatura ciała,
- grypa,
- Schorzenia dróg oddechowych,
- Uszkodzenia skóry, otwarte rany i owrzodzenia,
- Schorzenia układu krążenia oraz serca, zaburzenie ukrwienia, zaburzenia rytmu serca
- Zapalenie pęcherza moczowego oraz nerek,
- Przebyte zakrzepy oraz zatory,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Choroby nowotworowe,
- Miejscowe odmrożenia oraz występowania uczulenia na zimno,
- Trwałe zmiany miażdżycowe i troficzne w układzie naczyniowym uniemożliwiające prawidłową reakcję naczyniową,
- Destabilizacja krążenia wieńcowego oraz mózgowego,
- Nadmierna wrażliwość układu naczyniowego oraz krwiotwórczego na zimno (choroba Raynauda, krioglobulinemia, nocna napadowa hemoglobinuria),
- Znaczna destabilizacja hormonalna, np. nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy.