Zabiegi na cellulit to skuteczna metoda na pozbycie się pomarańczowej skórki. Te wykonywane w salonie kosmetycznym czy w SPA, nie wymagają od nas nakładu pracy. Należy pamiętać, że nie pozbędziemy się cellulitu na zawsze, róbmy wszystko aby nie dopuścić do jego ponownego powstania. Pomoże nam w tym dieta(dietetyczka), aktywność fizyczna (siłownia, fitness, spacery, jazda na rowerze) jak i różnego rodzaju masaże i zabiegi kosmetyczne na ciało (masaż antycellulitowy, maski i koncentraty algowe na partie ciała objęte problemem).
Nie należy mylić klasycznej otyłości lub nadwagi z cellulitem. W przypadku cellulitu palce u rąk i stóp pozostają szczupłe pomimo wzrostu objętości ud i bioder, natomiast przy otyłości palce rąk i stóp również się powiększają. Cellulit to nieprawidłowo rozmieszczona pod powierzchnią skóry tkanka tłuszczowa, która ukazuje się w postaci nierówności, wzgórków i wgłębień na powierzchni ciała.
Stopnie cellulitu
-
Delikatny, pierwszy stopień cellulitu wykrywamy testem ściskowym. Chwyć skórę tak aby powstał fałd skórny, jeżeli powierzchnia skóry się pofałduje ( widoczne będą grudki i dołeczki ), oznacza to, że już wiesz czym jest cellulit. Przy pierwszym stopniu występują zmiany gospodarki wodnej.
-
Nierównomierny obrzęk skóry i tkanki podskórnej, obrzęk mięśni prążkowanych klasyfikuje się do drugiego stopnia cellulitu. W tym stadium nie występuje objaw niewydolności żylnej ani limfatycznej. Skórka pomarańczowa jest widoczna tylko w intensywnym świetle przy napięciu mięśni badanego regionu, podczas siedzenia i stania. W pozycji leżącej nierówności wygładzają się i znikają. Leczenie na tym etapie skupia się na przywróceniu mikrokrążenia.
-
Następnym stadium nawracających lub długotrwałych nieleczonych zmian stopnia II jest obrzęk. Dochodzi tu do rozwoju włókien ścięgnistych, otaczających przerośnięte komórki tłuszczowe. Przepływ chłonki jest utrudniony, występuje niewydolność limfatyczna ( niezdolność naczyń limfatycznych do odprowadzania chłonki do węzłów chłonnych i gromadzenie jej w nienaturalnych miejscach). Nierówności stają się widoczne w pozycji stojącej jak i leżącej. Skóra jest chłodniejsza, wrażliwa a nawet bolesna przy dotyku, staje się ona mniej elastyczna i ciastowata.
-
Konsekwencja nieleczonych zmian stopnia trzeciego to czwarty nieodwracalny stopień cellulitu. Skóra jest chłodna hipertroficzna, ściągnięta i twarda, w większości zmienionych okolic bolesna nawet przy delikatnym dotyku. Wyczuwalne są twarde grudki o średnicy do 10 mm. Wszelkie nierówności widoczne są przez cały czas.
Najczęstrze lokalizacje cellulitu to:
-
Zewnętrzna i tylna powierzchnia ud
-
Pośladki
-
Przednia powierzchnia ud
-
Brzuch
-
Tylna powierzchnia ramion
Czynniki wpływające na rozwój cellulitu:
-
Predyspozycje genetyczne
-
Antykoncepcja hormonalna
-
Brak równowagi hormonalnej (dojrzewanie, ciąża, przekwitanie)
-
Wahania wagi (częste odchudzanie)
-
Nadwaga, otyłość
-
Brak aktywności fizycznej
-
Praca siedząca lub stojąca
-
Niedostatek płynów
-
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe
-
Stres
-
Palenie tytoniu
-
Obcisła bielizna
-
Niewygodne obuwie
Celulit czy cellulitis
Powszechnie stosowany termin cellulitis, jest terminem medycznym, oznaczającym zapalenie komórek skóry wywołany przez paciorkowce. Cellulit do trzeciego stopnia obejmuje wyłącznie niezapalne zmiany w komórkach tłuszczowych i tkance łącznej. Termin cellulitis jest więc nadużywany a bardziej właściwą nazwą jest cellulit.
Rodzaje cellulitu
Rozróżniamy trzy podstawowe stadia rozwoju cellulitu: twardy, miękki i obrzękowy.
-
Postać twarda
Najczęściej u młodych dziewczyn, aktywnych fizycznie, dotyczy również szczupłych dziewczyn. Cellulitowi twardemu bardzo często towarzyszą rozstępy. Nieleczony przechodzi w zaawansowaną postać.
-
Postać wiotka
Najczęściej u kobiet po 40 roku życia, mało aktywnych fizycznie, przyczyną jego powstania jest zmniejszone napięcie tkanek oraz wiotkie mięśnie. Skóra robi się coraz bardziej pofałdowana.
-
Postać obrzękowa
Najpoważniejsza odmiana cellulitu. Występują opuchnięcia. Skóra jest blada i cienka, po naciśnięciu pozostaje chwilowe wgłębienie. Występuje rzadko,w pojawieniu się takiego przypadku konieczna jest konsultacja z dermatologiem.
Podział cellulitu ze względu na odczucia dotykowe.
-
Wodny
Najczęściej u osób szczupłych występuje z powodu nieprawidłowego przepływu krwi i limfy w tkankach. Następuje zatrzymanie wody w organizmie. Po ściśnięciu skóry będzie ona pofałdowana, opuchnięta, napięta. Cellulit wodny jest bolesny w dotyku.
-
Tłuszczowy
Dotyczy najczęściej osób z nadwagą. Podczas przybierania na wadze odkłada się tkanka tłuszczowa, w momencie gdy proces jest zaburzony odkładanie jest nierównomierne. Na skórze widoczne są wgłębienia, wyczuwa się drobne guzki - komórki tłuszczowe. Skóra po ściśnięciu jest grudkowata, może powodować ból ponieważ komórki tłuszczowe uciskają zakończenia nerwowe. W tym przypadku trzeba włożyć znacznie więcej wysiłku by się go pozbyć.
-
Cyrkulacyjny
Połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego